Eğitim
Giriş Tarihi : 27-10-2021 14:28   Güncelleme : 27-10-2021 14:28

Ahi Evran Genç Tıbbiyeliler Beyaz Önlüklerini Giydi

Genç Tıbbiyeliler Beyaz Önlüklerini Giydi

Ahi Evran Genç Tıbbiyeliler Beyaz Önlüklerini Giydi

Yenilikçi eğitim anlayışı ve araştırma olanakları ile bilimsel araştırma ve geliştirme yeterliliğine sahip ve mesleki etik değerlerini yaşatarak donanımlı hekimler yetiştirmeyi hedef edinen Ahi Evran Üniversitemiz Tıp Fakültesinin 2021-2022 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni gerçekleşti. Ahi Evran Üniversitemiz 15 Temmuz Milli İrade Salonunda 26 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen törene Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Tıp Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali Bulut ve Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Güneş, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve veliler katıldı.Törende açılış konuşmasını Ahi Evran Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yaptı. Tıp Fakültesi kuruluşunda katkısı bulunan herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Dekan Karahocagil, Covid-19 pandemisi nedeniyle uğurlama töreni yapamadıkları emekliye ayrılan öğretim üyelerini ve Tıp Fakültesine maddi-manevi destek veren Kırşehirli hayırsever Osman Yalçınkaya’yı aralarında görmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Dekan Karahocagil : ’’Tüm Kuramsal Ve Uygulamalı Sınavlarının Tamamını Elektronik Ortamda Yapabilecek Konuma Geldik’’

Corona virüs sebebiyle hayatını kaybeden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr.

Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, pandemiyle mücadele ederken şehit olan sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet diledi. Karahocagil, pek çok Tıp Fakültesinden daha iyi şartlarda geçirdikleri hibrit eğitim döneminden sonra 562 öğrenci ile eğitime devam ettikleri bilgisini verdi. Genç tıbbiyelilere seslenen Dekan Karahocagil, şuan tıp öğrencisi olduklarını ama yarının hikmetli hekimleri olacaklarına inandığını belirtti. Karahocagil sözlerini şu şekilde sürdürdü ‘’Fakültemiz tıp eğitim müfredatını Ulusal Çekirdek Eğitim Programı (UÇEP) 2020 çerçevesinde güncellemiş ve dijital ortama taşımıştır. Tüm bunlar sayesinde geliştirilen yazılım üzerinden takip edilebilir ve sürekli bir gelişim sürecini gerçekleştirebilir olması yanında tüm kuramsal ve uygulamalı sınavlarının tamamını elektronik ortamda yapabilecek konuma gelmiştir. Hedeflerimiz doğrultusunda öğrencilerimizin mesleki yetkinlik ve yeterliliklere ulaşması için bütün planlamalarımızı yapıyoruz ve bunun için morfoloji binamızda tüm bunları ölçüp değerlendirebileceğimiz mekânlar hazırladık. Bu istasyonlarda tamamen simüle hastaların ve hastalık senaryolarının kullanıldığı bir kamera mikrofon eşliğinde öğrenci yeterliliklerinin hocaları tarafından gözlenerek değerlendirildiği uygulama ve performans sınavlarını yapmaktan mutluluk duyuyoruz.Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’den sonra kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, beyaz önlük giymenin zihnindeki tasavvuru insan denen kıymetli bir varlığı korumak üzere beyaz bir sayfa açmak gibi olduğu değerlendirmesini yaparak başladı. ‘’İnsan nedir? Canlılık olmasaydı hastalık olur muydu? Canlılık olmasaydı hekimlik olur muydu?’’ sorularına felsefe üzerinden cevap arayan Rektör Karakaya, insanın canlılığına cevherine özüne sonradan ilişen şeye hastalık dendiğini hekimliğin ise bu hastalığı tedavi etmek üzere insanın inşa ettiği bilgi birikimi olduğunu ifade etti. Bugün öğrencilerin beyaz önlüklerini giyerek bu işe soyunacaklarına vurgu yapan Karakaya, insan denen kıymetli varlığa sağlık sunmak için hekimlik görevine talip olacaklarını kaydetti.

Rektör Karakaya : ’’Tıp Alanında Şansa Bırakılmayacak Tek Şey: Eğitim’’

İnsanı hem bedeni hem de bedenin arkasındaki ruhuyla değerlendirmek gerektiğinin altını çizerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, aslolanın tarihin ilk çağlarından beri olduğu üzere insanın ruhu olduğunu ve hekimlerin insana bu zaviyeden bakmasının daha önemli olacağını söyledi.

Tıp öğrencilerinin eğitimini önemsediklerini, bilgiyi doğru, güvenli ve kontrol edebilir şekilde vermemenin işi şansa bırakmak olacağını söyleyen Karakaya, bu alanda şansa bırakılmayacak tek şeyin eğitim olduğunu söyledi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinin altıncı dönem öğrencilerinin eğitime başlamasının kendilerini onurlandırdığını ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Öğrencilerimizin kaliteli ve nitelikli bir eğitim sürecinden geçmeleri için elimizden geleni yapacağız, eksiklerimiz olduğunu biliyoruz, daha konforlu bir eğitim-öğretim ortamı için çalışıyoruz ve bize emanet ettiğiniz o gençleri gururla yetiştireceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Dönemi Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni öğrencilerin beyaz önlüklerini giymesi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından son buldu.

.