Eğitim
Giriş Tarihi : 26-11-2021 03:04   Güncelleme : 26-11-2021 03:04

Ahi Evran KAEÜ’de Uluslararası ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ Sempozyumu Düzenlendi

KAEÜ’de Uluslararası ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ Sempozyumu Düzenlendi

Ahi Evran KAEÜ’de Uluslararası ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ Sempozyumu Düzenlendi

Ahi Evran Üniversitemiz Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türk Kadın Akademisyenler Birliği işbirliğinde 25 Kasım 2021 tarihinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında ’’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ İsimli Uluslararası Çevrim İçi Sempozyum düzenlendi. YouTube kanalımız üzerinden canlı yayınlanan sempozyuma konuşmacı olarak Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türk Kadın Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nur Çetin ile ulusal ve uluslararası düzeyde bilim insanları katıldı.

Prof. Dr. Nur Çetin : ’’Gençlere Gerekli Hassasiyetleri ve Bilgileri Aktararak Mutlu Aile Sayısını Artıracağız’’

Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nur Çetin yaptığı açılış konuşmasında her türlü canlıya yapılan şiddete karşı olduklarını bildirerek başladı. Eğitimin insanı değiştireceğini ve bunun güzel örneklerini gördüklerini söyleyen Çetin, Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak gençlere gerekli hassasiyetleri ve bilgileri aktararak mutlu aile sayısını artıracaklarına inandıklarını kaydetti.

Eski Türk toplumlarında kadının her zaman güçlü, üretken gerekli olduğu zaman savaşçı ve koruyucu kimliğiyle ön plana çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Nur Çetin, Uluslararası ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ sempozyumunun bunları göz önüne sereceğini vurguladı.

Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel: ’’Bilinçli Bir Kadın Dünyayı Her Zaman Değiştirebilir’’

Online sempozyumda daha sonra söz alan Türk Kadın Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, kendilerinin kadın akademisyenlerle Türk dünyasındaki kadın akademisyenler bağı güçlendirmeyi esas alarak kurulduklarını söyledi. Bilinçli bir kadının dünyayı her zaman değiştirebileceğine inandığını anlatan Yücel, kadının bilinçlenmesinin dünyanın, ülkenin ve ailenin bilinçlenmesi anlamına geleceğine gönderme yaptı. Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, kadın ve ailenin güçlenmesinin ülkenin refah seviyesini artıracağını söyleyerek başarılı bir sempozyum dileklerinde bulundu.

Rektör Karakaya: ’’Kadın Toplumun Zeminidir Oradaki Herhangi Bir Kayma Toplumu Sarsar’’

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof.

Vatan Karakaya açılış konuşmasına böylesi önemli bir konunun sempozyumda tartışılacak olmasını önemli bulduğunu söyleyerek başladı. Dünyanın kadından ziyade bir insan problemi olduğuna dikkat çeken Karakaya, insana değer verme, insanı tanımlama ve en naif katman olan kadını anlama bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi. Kadın nasıl tanımlanmalı sorusunu gündeme getiren Rektör Karakaya, kadının modern dünyada özgürleştiriliyorum derken bir meta haline getirilme çabalarının olduğunun fark edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kadın toplumun zeminidir diyen ve oradaki herhangi bir kaymanın toplumu sarsacağını ifade eden Karakaya, bunu tarih boyunca gördüklerini sonucun bundan sonrada değişmeyeceğini çünkü bunun fıtratın gereği olduğunu belirtti. Cennet annelerin ayaklarının altındadır hadisinin ifade ettiği anlamın kolay bir şey olmadığına değinen Karakaya, kadının toplumu var eden varlığı sürdüren soyun devamlılığını sağlayan yüce bir varlık olduğuna işaret etti.

Rektör Karakaya: ’’Naif ve Zarif Bir Varlık Olan Kadın Her Zaman Saygı ve Hürmete Layıktır’’

Kadının değerini yeniden kazanma nispetinde uğraş halinde olma zorunluklarını olduğunu kaydeden Prof.

Vatan Karakaya sözlerine şöyle devam etti: ‘’Modern yada Post-modern düşünce kadını ya da erkeği kendi düşünce hengamesi altında bitirmeye başladı. İnsanı çalışmak gerekli, bunu yaparken kadına özel önem vermek gerekiyor. Menfaatçi olmayan, materyalizme hizmet etmeyen, insana değer veren, kadını hak ettiği yere koyan zihinler inşa etmeliyiz. Naif ve zarif bir varlık olan kadın her zaman saygı ve hürmete layıktır’’

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi. Dört oturumdan oluşan ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ sempozyum programı şu şekilde gerçekleşti:

.