Eğitim
Giriş Tarihi : 02-10-2021 23:49   Güncelleme : 02-10-2021 23:49

Ahi Evran Rektör Karakaya Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Toplantısına Katıldı

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof

Ahi Evran Rektör Karakaya Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Toplantısına Katıldı

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin ev sahipliğindeki Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem toplantısına katıldı. 1 Ekim 2021 tarihinde  Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve 12 üniversitenin rektörleri ile davetliler  katıldı.Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, yaptığı açılış konuşmasında birliğin kuruluş amacına değinerek Anadolu Üniversiteler Birliği’nin amacının üniversitelerin bilgi ve deneyimlerini birbirleri ile paylaşması olduğunu dile getirdi. Levent, daha iyi yönetim ve eğitim sistemleri oluşturulması, ortak altyapı kurulumu ve kullanımı konusunda bilgi ve deneyimlerin paylaşmalarının önemine dikkat çekerek sözlerini tamamladı.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Gündoğan: ’’Her Üniversitenin Farklı Uzmanlık Tecrübeleri Bir Zenginlik’’

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ise yaptığı konuşmasında yaklaşık 4-5 yıl önce üniversitelerin misyon farklılaşması programının YÖK tarafından yürürlüğe sokulduğunu ifade etti. Gündoğan, üniversitelerin bu kapsamda araştırma ve bölgesel kalkınma odaklı olmak üzere iki gruba ayrıldığını ve projenin çok güzel bir şekilde ilerlediğini anlattı.

Prof. Dr. Naci Gündoğan konuşmasının devamında bölge üniversitelerinin kendi aralarında bilgi ve deneyimlerini paylaştığı bir birliktelik oluşturulmasının son derece faydalı olduğuna dikkat çekerek, “her üniversitenin farklı uzmanlıkları var, bunların ortak kullanımı ve bu kapsamda öğretim elemanlarının tecrübelerini paylaşımları çok güzel. Başka üniversitelerimizin katkılarıyla bu birliktelikler daha da zenginleşecektir” dedi.Rektör Karakaya: ‘’İstihdama ve Üretime Yönelik Yapılan Çalışmalar Alanda Hızla Karşılık Buluyor’’

Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem toplantısında Ahi Evran Üniversitemizin projelerde geldiği aşamayı değerlendiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projeleri kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği faaliyetler, projelerin geldiği aşamalar ile ilgili bilgiler paylaştı. Ahi Evran Üniversitemizin bölgesine katma değer sağlayan bir üniversite olduğunu belirten Rektör Karakaya, istihdama ve üretime yönelik yapılan çalışmaların alanda hızla karşılık bulduğunu ifade etti. Ülkemizin de içinde bulunduğu küresel salgın döneminde hem akademik anlamda hem de projeler konusunda çalışmaların devam ettiğini anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir’in değerlerini markalaştırmak, bölgeye katkı sunmak ve Kırşehir’i cazibe merkezi haline getirmek istediklerini söyledi.“AR-GE” ve “Yeni Nesil Eğitim” Toplantının Ana Gündem Konusu Oldu

Anadolu Üniversiteleri Birliği toplantısında daha sonra ana gündem konuları olan “AR-GE” ve “Yeni Nesil Eğitim” başlıkları görüşüldü.  Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Toplantı programına bağlı olarak Fen Edebiyat Fakültesinde birlik üye üniversiteleri “Araştırma Merkezleri (EUTAM) Sorumluları Toplantısı” ve Eğitim Fakültesinde ise “Eğitim Komisyonları Sorumluları” toplantısı yapıldı. Birlik üyeleri arasında gerçekleşen toplantıların ardından program sona erdi.