Eğitim
Giriş Tarihi : 15-10-2021 11:58   Güncelleme : 15-10-2021 11:58

Ahi Evran Rektör Karakaya Kayseri Üniversitesinde “Ahilik Değerleri ile Günümüzü Anlamak” Üzerine Açılış Dersi Verdi

Rektör Karakaya Kayseri Üniversitesinde “Ahilik Değerleri ile Günümüzü Anlamak” Üzerine Açılış Dersi Verdi

Ahi Evran Rektör Karakaya Kayseri Üniversitesinde “Ahilik Değerleri ile Günümüzü Anlamak” Üzerine Açılış Dersi Verdi

Kayseri Üniversitesi 2021-2022 Akademik Dönemi Açılış Dersi etkinliği düzenledi. 13 Ekim 2021 tarihinde Kayseri Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Yardımcısı Şemseddin Erkaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Açılış konuşmasını yapan Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, yüz yüze eğitimin yeniden başlaması nedeniyle öğrencilerle bu tür etkinliklerde salonlarda yeniden beraber olmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti ve düzenlenen etkinliğe katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise konuşmasında yaklaşık 6000 yıl öncesine dayalı tarihi geçmişe sahip olan Kayseri’nin, Makarr-ı Ulema ve Makarr-ı Evliya yani âlimler şehri ve evliyalar şehri olarak bilindiğini hatırlattı ve geçmişten günümüze Kayseri Üniversitesinin fiziki gelişimi hakkında bilgiler verdi.

Rektör Karakaya: ’’Ahi Evran-ı Veli Önemli Bir Filozof, Fikir ve Dava Adamı’’

Açılış konuşmalarının ardından Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya “Ahilik Değerleri ile Günümüzü Anlamak” konulu açılış dersinde Anadolu’da ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ı anlattı. Prof. Dr. Vatan Karakaya, sözlerine İslam Medeniyet tarihini şahsiyetinde barındıran ve sağlam kaynaklardan gelmiş bilgiyi pratik hayata aksettirmiş Ahi Evran-ı Veli’yi konuşacaklarını söyleyerek sözlerine başladı. Coğrafya olarak Ahi Evran-ı Veli’nin doğduğu toprakların bugünkü doğu sınırlarımıza çok yakın olduğunu dile getiren Rektör Karakaya, Ahiliğin Anadolu’yu vatan tutma da, topluma huzuru aşılamada büyük bir alt yapı olduğunun altını çizdi.Rektör Karakaya, öğrenciler ve davetliler tarafından ilgiyle dinlenen konuşmasının devamında “Ahi Evran, devrin ünlü âlimlerinden dersler almış, iyi bir eğitim görmüş bir âlimdir. Ahi Evran-ı Veli, Ahilik teşkilatının kuruculuğu dışında devrinin önemli bir filozofu, fikir ve dava adamı olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi. Ahiliğin bir düzenin, nizamın, intizamın adı olduğunu belirten Rektör Karakaya, ahilik öğretisinin iyi bir esnaf ve iyi bir insan olmayı tarif ettiğini söyledi. Karakaya, Ahiliğin dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın hayata aksetmesi olduğunu anımsatarak sözlerini tamamladı.

Kayseri 2021 Yılı Ahisi, İşadamı ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Nevzat Özhamurkar da “Yaşayan Ahi” konulu açılış dersinde Kayseri’de yükseköğretimin başlangıcı ve o dönem Kayseri’de yükseköğretim için yapılanlar hakkında bilgiler verdi.Açılış dersinin ardından Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa verdiği “Ahilik Değerleri ile Günümüzü Anlamak” konulu açılış dersinden dolayı Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya teşekkür ederek plaket takdimi yaptı.