Eğitim
Giriş Tarihi : 13-11-2021 16:59   Güncelleme : 13-11-2021 16:59

Ahi Evran Rektör Karakaya MAKÜ’de YÖK’ün Düzenlediği Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Toplantısına Katıldı

Rektör Karakaya MAKÜ’de YÖK’ün Düzenlediği Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Toplantısına Katıldı

Ahi Evran Rektör Karakaya MAKÜ’de YÖK’ün Düzenlediği Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Toplantısına Katıldı

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin (MAKÜ) ev sahipliğindeki Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaştırması ve İhtisaslaşma Programı toplantısına katıldı. MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de 12 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaştırması ve İhtisaslaşma Programı çerçevesinde YÖK Başkanı Özvar 22 Üniversite Rektörü ile buluştu.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi tanıtım filmi ile başlayan programa YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.

Halil İbrahim Zeybek, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Ertekin, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanları, protokol üyeleri ve akademisyenler katıldı.

YÖK Başkanı Özvar: ’’Kalite, Çeşitlilik, Farklılık ve Bölgesel Gelişme Odaklı Planlama Anlayışını Önemsiyoruz’’

Toplantıda konuşan YÖK Başkanı Prof.

Erol Özvar, “Yükseköğretim Kurulu olarak yükseköğretimin, eğitim öğretim, araştırma ve topluma hizmeti kapsayan bütün süreçlerinde kalite, çeşitlilik, farklılık ve bölgesel gelişme odaklı planlama anlayışını ve yaklaşımını önemsiyoruz. Yapısal değişim niteliğindeki en önemli girişimlerimizden birisi olan üniversitelerimizin misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyor ve bu alandaki faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte bundan sonra da güçlendirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

YÖK Başkanı Özvar: ’’Üniversitelerin Birbirine Benzemeye Çalışmaları ve Aynı Misyona Sahip Olmaları Gelişmeyi Ve İlerlemeyi Engelleyen Bir Durum’’

Üniversitelerin eğitim, öğretim ve araştırma, geliştirme gibi birincil faaliyetlerinin yanı sıra, bulunduğu il ile bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyelinin etkin kullanılmasını hedeflediklerini dile getiren Prof. Dr. Özvar, şunları söyledi: “Üniversitelerin yerel ekonomik hayatın geliştirilmesine katkı sağlaması, bölgenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Ancak tüm üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve aynı misyona sahip olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi engelleyen bir durumdur. Özellikle yeni kurulan üniversitelerimiz kendi bölgelerinde, kurumsallaşmasını tamamlamış, gelişmiş üniversitelerimizin o bölge için üretemeyecekleri işleri başarabilir, kazandıramayacakları değerleri o bölgeye kazandırabilirler. Üniversitelerimizin bir kısmının eğitimde, bir kısmının araştırma ve teknoloji üretiminde, bazılarının da bölgesel kalkınmaya katkı sağlama odaklı farklılaşmasına ihtiyaç vardır.”

YÖK Başkanı Özvar: ’’Yedi Üniversiteyi Daha Bu Programa Katarak 22 Ahi Evran Üniversitemize Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Yüklemiş Olacağız’’

Prof. Dr. Özvar, 11’inci Kalkınma Planı’nın 560 numaralı politika ve tedbirler başlığı altında da ‘Yükseköğretimde çeşitliliğinin artırılması sağlanacaktır. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesinin kapsamı genişletilecektir’ denildiğini vurguladı. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında 2016 yılında 5, 2018 ve 2019 yıllarında ilave 5’er üniversite olmak üzere toplam 15 üniversite ile sürece devam edildiğini anlatan Prof.

Özvar, “Bugün sürece 7 üniversitemizi de dahil ederek 22 üniversitemize bölgesel kalkınma odaklı misyon yüklemiş olacağız. Programa yeni katılan üniversitelerimizi de tebrik ediyorum. Bu üniversiteler Giresun Üniversitesi fındık alanında, katma değeri yüksek tarımsal ürünler alanında Iğdır Üniversitesi, stratejik hammaddeler ve ileri tekonolji uygulamaları alanında Munzur Üniversitesi, doğal ve kültürel miras turizmi alında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, enerji alanında Batman Üniversitesi, hassas tarım ve yenilikçi işletme teknolojileri alanında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, madencilik alanında Gümüşhane Üniversitesi’dir” dedi.

Rektör Karakaya: ’’Bölgenin Potansiyellerini Harekete Geçirdik, 2023 Hedeflerine Odaklandık’’

Prof. Dr. Özvar, daha sonra Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programına dahil edilen 7 üniversitenin rektörüne belgelerini verdi. Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Vatan Karakaya şunları söyledi: ’’Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak bizde “tarım ve jeotermal” alanında misyon üstlenen ve ihtisaslaşan bir üniversiteyiz.

2016 yılından beri projeler üzerinde çalışıyor ve bugün bu yatırımların hayat bulduğunu, kimlik kazandığını ve bir katma değere dönüştüğünü görmek bizler açısından son derece sevindirici bir durum oluşturuyor. Bölgenin potansiyelleri olan jeotermalin sağlık ve sera alanında kullanılmasını, örtü altı sebze yetiştiriciliğini, tarımda kuraklığa dayanıklı türlerin hayat bulmasını sağlamak bizlere mutluluk veriyor. Bu yönüyle geldiğimiz aşama tatmin edici ama asla yeterli değil, hep daha iyi nasıl olur, özel sektöre daha iyi Ar-Ge desteği nasıl sağlanır bunun derdindeyiz. 11. Kalkınma planında yer alan Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Programa yeni katılan üniversitelerimizle de bu anlamda elimizden gelen bilgi ve deneyimleri paylaşacağız’’.