Eğitim
Giriş Tarihi : 14-12-2021 13:50   Güncelleme : 14-12-2021 13:50

Ahi Evran Rektör Karakaya Üniversitemizin Çalışmalarını KTV’de Anlattı

Rektör Karakaya Üniversitemizin Çalışmalarını KTV’de Anlattı

Ahi Evran Rektör Karakaya Üniversitemizin Çalışmalarını KTV’de Anlattı

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir TV’nin Hayatın İçinden programının canlı yayın konuğu oldu. 13 Aralık 2021 tarihinde canlı yayınlanan programda Rektör Karakaya, program sunucusu Havva Karakaya’nın Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi hakkındaki sorularını yanıtladı.

Rektör Karakaya: “Evlatlarıma Layık Görmediğim Hiçbir Şeyi Öğrencilerim İçin de Layık Görmem”

Programda pandemi dönemindeki eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, dönem boyunca COVİD-19 kaynaklı sınıf kapatma problemi ile karşılaşmadıklarını, personeli ve öğrencilerinin maske, mesafe ve hijyen konusunda hassas olduklarını belirtti. Üniversitelerin bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi topluma aktaran kurumlar olduğunu söyleyen Rektör Karakaya, iyi yetişmiş insanın peşinde olduklarını ve tüm çabalarını buna odakladıklarını kaydetti. Öğrencileri ile ilişkilerine de değinen Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Evlatlarıma layık görmediğim hiçbir şeyi öğrencilerim için de layık görmem.” diyerek önceliklerinin insan olduğunu vurguladı. 

Rektör Karakaya: “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kalite Anlamında Merkez Üniversitelerden Biridir”

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.

Erol Özvar ile Anadolu Üniversiteler Birliğine üye üniversite rektörlerini şehrimiz ve üniversitemizde ağırladıklarını dile getiren Rektör Karakaya, Anadolu Üniversiteler Birliğinin çalışma prensibi, amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Birliğin amacının bilgi ve tecrübe paylaşımı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizin “Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi” ve “Eğitimde Kalite Güvence Sistemi” hakkındaki tecrübelerini Anadolu Üniversiteler Birliği üyeleri ile paylaştığını sözlerine ekledi. Kaliteyi 21. yüzyıl ahilik değeri olarak gördüklerini, eğitimde yeterliliği ve kaliteyi artırmayı amaç edindiklerini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi kalite anlamında merkez üniversitelerden biridir.” dedi. Aynı zamanda Rektör Karakaya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın üniversitemizin kalite çalışmalarından oldukça memnun kaldığını vurguladı.

Rektör Karakaya: “Amacımız Kırşehir’i Sağlık Turizminin Öncü Şehri Yapmak”

Ahi Evran Üniversitemizin projeleri hakkında da bilgiler veren Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof.

Vatan Karakaya, 2016 yılında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesine aday olduklarını ve YÖK tarafından seçilerek 5 üniversite içine girdiklerini anlattı. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında 6 projeyi hayata geçirmek için çalışmalar başlattıklarını kaydeden Rektör Karakaya, Kaba Yem Projesinde önemli adımlar attıklarını ve projenin meyvesini yemeye başladıklarını belirtti. Kırşehir’de susuz tarımı öncelediklerini ve çiftçilerle birlikte ekimler yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bölgenin ihtiyaçlarına yönelik projeler ürettiklerini vurguladı. Tarım alanındaki projeleri arasında Termal Seralarda Kümelenme Projesi ve Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim Projesinin de olduğunu anlatan Rektör Karakaya, projelerinde ileri teknolojinin kullanılacağını ifade etti. Sağlık alanındaki projelerine de değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, amaçlarının Kırşehir’i sağlık turizminde öncü şehir yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

Kırşehir’in en önemli taleplerinden biri olan Tıp Fakültesini üniversitemize kazandırmaktan mutlu olduklarını kaydeden Rektör Karakaya, 2016 yılında Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerini aldıklarını söyleyerek 2021-2022 eğitim öğretim döneminde de ilk mezunlarını vereceklerini vurguladı.

Rektör Karakaya: “KAP, Üniversitelerin Uluslararası Düzeyde Görünürlüğünü Artırması Açısından Önemli Bir Program”

Kalite süreci kapsamında Kurumsal Akreditasyon Programına (KAP) dahil olan üniversitemizin bu alandaki çalışmalarını değerlendiren Rektör Karakaya, dünyada kalitesiz bir eğitim yapmanın mümkün olmadığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Maddeyi üretmek bile kaliteyi gerektiriyorsa üretimi yapan insanı da kaliteli yetiştirmek lazım.

Bunlardan ilki 2016 yılında çalışmalarına başladığımız Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemimiz. Bu sistem ile kalitede, 144 üniversite içinde TSE tarafından tüm süreçleri onaylamış ilk üniversite olduk. Biz Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemimizi 2016 yılından beri geliştiriyoruz, tüm birimlerimizde uyguluyor ve diğer üniversitelere de örnek oluyoruz. Bir diğer kalite çalışmamız ise Eğitimde Ahi Yeterliğe Dayalı Dijital Eğitim Portalı adında bir Eğitimde Kalite Güvence Sistemidir. Bu projemiz çok önemli bir zihin tasarımıdır.” Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yürütülen bu KAP sürecinin, üniversitelerin uluslararası düzeyde görünürlüğünü artırması açısından önemli olduğunu anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizi bu alanda değerlendirecek olan KAP Değerlendirme Ekibinin geçtiğimiz hafta üniversitemizde olduğunu söyledi. KAP Değerlendirme Ekibinin görüşlerinin üniversitemiz için önemli olduğunu ifade eden Rektör Karakaya, iç değerlendirme sürecinin olumlu geçtiğini belirterek üniversitemiz için hayırlı olmasını temenni etti. Konuşmasının sonunda sürece dahil olan tüm personel ve öğrencilerine teşekkür eden Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof.Vatan Karakaya, “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesini bir adım daha ileriye taşımak için çok çalışıyoruz.” dedi.

Ahi Evran Üniversitemiz ile ilgili daha birçok konuya değinen Rektör Karakaya’nın canlı yayın programına erişmek için https://www.facebook.com/KirsehirTelevizyonu/videos/1024940821688803/?app=fbl tıklayınız.

.