Eğitim
Giriş Tarihi : 01-05-2022 21:15   Güncelleme : 01-05-2022 21:15

Ahi Evran TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Öğrencilerimizle Buluştu

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Öğrencilerimizle Buluştu

Ahi Evran TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Öğrencilerimizle Buluştu

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) akademisyenleri ve öğrencileriyle bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdi. 28 Nisan 2022 tarihinde Ahi Evran Kongre Kültür Merkezinde gerçekleşen söyleşiye TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, KAEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Söyleşi öncesi makam ziyaretinde bulunan ve Ar-Ge sera alanlarını yerinde inceleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, daha sonra öğrenci ve akademisyenlerle iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar davetinin ardından ise söyleşiye geçildi.TÜBİTAK’ın Ufkundan Faydalanma Adına Faydalı Bir Söyleşi Olacak

Söyleşinin açılış konuşmasını Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. TÜBİTAK’ın ufkundan, yaptığı işlerden gençlerin haberdar olması adına faydalı bir söyleşi olacağına inandığını kaydederek sözlerine başlayan Rektör Karakaya, ziyaretin kendilerini onurlandırdığını dile getirdi.

Prof. Dr. Vatan Karakaya, özellikle ileri sera teknolojileri, kaba yem, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, Ar-Ge serası ile bölgeye hem katkı sağladıkları hem de bu alanlarda ihtisaslaştıklarını belirterek sözlerine son verdi.Bulmak Arzusuyla Bilimsel Merakınızın Peşinde Önemli Sorunlara Çözüm Arayın

Rektör Karakaya’nın konuşmasının ardından söyleşi programına geçildi. Kendi kariyerine ilişkin bilgi ve tecrübelerini üniversitemiz öğrenci ve akademisyenlerine paylaşarak sözlerine başlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK olarak öğrenci bazlı projelere büyük önem verdiklerini ve desteklediklerini söyledi.

“Ülkemizin önceliklerini destekleyecek şekilde kendinizi yönlendirin” sözleriyle gençlere seslenen ve çözüm odaklı insan kaynağı için tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Hasan Mandal, “Sevgili gençler, kariyerinizi zenginleştirmek için çok disiplinli imkânlara açık olun. Bulmak arzusuyla bilimsel merakınızın peşinde önemli sorunlara çözüm arayın. Yükselen teknolojilerin oluşturduğu fırsatları derinlemesine keşfedin. Araştırma alanınızı iyi tanıyın ve iş birliği ağlarında etkin olun.

Dr. Hasan Mandal, teknolojik ana eğilimler üzerinden gençlere yakın gelecek perspektifi de sundu. Yapay Zeka, Robotik ve Nanoteknoloji, Uzay Teknolojileri, Siber Güvenlik, İleri Malzeme Teknolojisi, Kişiselleştirilmiş Tıp gibi farklı başlıklarda geleceğin teknolojilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mandal, “Alanınızda fark oluşturmak için bilim ve teknoloji farkındalığı yüksek, disiplinleri aşan bireylere olan ihtiyaca cevap verebilmelisiniz. Teknolojiyi kullanan değil, bunları tasarlayan, geliştiren ve üreten bireyler olmak sizin elinizde” diye konuştu.

TÜBİTAK Olarak Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Yürütülen Araştırma-Geliştirme Çalışmalarına Büyük Önem Veriyoruz

TÜBİTAK olarak üniversitelerde araştırma ve proje kültürünün geliştirilmesine katkıda bulunduklarını söyleyen Başkan Prof. Dr. Hasan Mandal, “Üniversitelerimizde eğitim gören öğrencilerimizin araştırma çıktılarını ulusal ve uluslararası akademik ortamlarda sunmalarını, bu sayede araştırma odaklı iş birliklerini geliştirmelerini destekliyoruz ve yenilikçi teknolojinin tasarlanıp üretilmesi için önemli katkılar sağlayarak genç insan kaynağımızı geleceğin araçları için de performans sınırlarını zorluyoruz.

Dr. Mandal, Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) kapsamında toplamda 2 bin 300 lisans öğrencisini desteklemek için yeniden çağrıya çıkıldığını belirtti. Prof. Dr. Mandal son başvuru tarihi 9 Mayıs’a kadar uzatılan program için “STAR Programı çağrımıza sizler de başvurun ve araştırma ekosistemine katılın.” sözleriyle gençlere başvuru çağrısında bulundu.Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden 28 Proje TÜBİTAK Tarafından Desteklendi

TÜBİTAK’ın lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik sunduğu burs ve destek programları ile birlikte ‘Girişimcilik Destek Programı (BİGG)’ hakkında da bilgilendirmede bulunan TÜBİTAK Başkanı Mandal, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin de TÜBİTAK’ın ‘Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’na büyük ilgi gösterdiğini ve desteklemelerden faydalandığına değindi. Mandal, KAEÜ’nün geçen 10 yıllık süreçte 28 projesinin desteklendiği bilgisini verirken bunun önemli bir sayı olduğunu bildirdi.

Etkin ve verimli geçen ve soru-cevap bölümüyle devam eden söyleşi sonunda TÜBİTAK Başkanı Prof.

Hasan Mandal’a hediye takdimiyle söyleşi sona erdi..