Eğitim
Giriş Tarihi : 24-04-2021 03:22   Güncelleme : 24-04-2021 03:22

Ahi Evran Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Çiftçi Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne Rektör Olarak Atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21

Ahi Evran Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Çiftçi Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne Rektör Olarak Atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21.04.2021 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan 2021/203 numaralı karar ile altı üniversiteye yeni rektör ataması yaptı. Bu karar ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun Çiftçi de Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

Prof. Dr. Harun Çiftçi 1975 yılında Elazığ’da dünyaya gelmiş olup Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Organik Kimya Anabilim Dalında, ilk doktorasını Analitik Kimya Anabilim Dalında, ikinci doktorasını Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında tamamladı. 2012 yılında Doçent, 2017 yılında ise profesör unvanı alan Çiftçi, Tıp Fakültesindeki akademik görevlerinin yanında, Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve Bölgesel Kalkınma Projelerinde Yürütücü, Koordinatör ve Danışmanlık gibi birçok görev üstlenmiştir. Ayrıca üniversitemizde Senato Üyeliği, Sağlık Yüksekokul Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Bölüm Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyelikleri gibi idarecilik vazifeleri yürütmüştür.

Prof. Dr. Harun Çiftçi, çevre ve su kirliliğinin önlenmesi, insan ve toplum sağlığının korunması, gıda güvenliği, toksikoloji, biyoaktif bileşenler, biyonanoteknoloji, risk değerlendirmeleri, sürdürülebilir kalkınma ve inovatif kimya alanlarında bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.