Eğitim
Giriş Tarihi : 25-10-2021 22:05   Güncelleme : 25-10-2021 22:05

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya Kalite Öğrenci Elçileri ile Buluştu

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya Kalite Öğrenci Elçileri ile Buluştu

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya Kalite Öğrenci Elçileri ile Buluştu

Ahi Evran Üniversitemiz Kalite Yönetim Koordinatörlüğü ve Genç Kalite Topluluğu tarafından “Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya Kalite Öğrenci Elçileri ile Buluşuyor” isimli bir program düzenlendi. 25 Ekim 2021 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen programa Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.  

Programın açılış konuşmasını Genç Kalite Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Okur yaparak topluluk hakkında bilgiler verdi. Genç Kalite Topluluğunun amaç, vizyon, misyon ve faaliyetlerini anlatan Okur, öğrencilerin kalite sürecine dahil olmalarının çok önemli olduğunu söyledi. Topluluk olarak gerçekleştirdikleri etkinlikleri dinleyicilerle paylaşan Halil İbrahim Okur, bu faaliyetlerle öğrencilerin kalite süreceğini içselleştirmelerini istediklerini vurguladı. Her birimden Öğrenci Kalite Elçisi seçtiklerini ve kaliteyi yaymayı amaçladıklarını kaydeden Okur, kendilerine tüm aşamalarda destek olan üniversitemiz yönetimine teşekkür etti.

Genç Kalite Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Okur’un konuşmasının ardından Kalite Koordinatör Yardımcısı Ekrem Öztürk söz alarak kalite sürecini anlattı.

KAP süreci hakkında da bilgiler paylaşan Ekrem Öztürk, öğrencilerin üniversitemizin kalite sürecinde önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.

Rektör Karakaya: “Gençlerin Hareketi Toplumun Yenilenme Hareketidir”

Kalite Koordinatör Yardımcısı Ekrem Öztürk’ün konuşmasının ardından Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya söz alarak bir konuşma yaptı. Rektör Karakaya konuşmasında üniversitemizin 2015 yılında başlattığı kalite sürecinin öğrencilere ulaşmasından memnuniyet duyduğunu belirterek gençlerin sahiplendiği her işin başarıya ulaştığını söyledi. 2015 yılında çıktıkları kalite yolculuğunun öğrencilerle birlikte yenilenerek ilerleyeceğini kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Gençlerin hareketi toplumun yenilenme hareketidir.” dedi. Gençliği toplumun temiz kanı olarak gören Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Gençlik hareketi, tarih boyunca hep vardı. Toplumun dinamizmi düştüğünde hareketi başlatan her zaman gençler olmuştur.

yüzyılda Fütüvvet, 12. yüzyılda Ahilik aslında bir gençlik ve toplumun yenilenme hareketidir. İnsan bedeninde yenilenme, kanı temizlemeyle olur, gençlik de bir toplumun temiz kanıdır. O kan hareket ettiği zaman orası yenilenir, temizlenir. Bu anlamda bu kadar genci kalite etkinliği içinde görmek beni mutlu etti.”

 

Rektör Karakaya: “Yeniden Doğmak, Umutla Yaşamak Gerekiyor”

Gençlere seslenen ve onlardan beklentisini dile getiren Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, insanın dinamik bir varlık olmasından dolayı sürekli yenilenmesi gerektiğini, aksi takdirde durağanlığın insan enerjisini düşürmesine neden olacağını söyledi. “Onun için her gün yenilenmek, her gün yeniden doğmak, umutla yaşamak gerekir.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, gençlerimizin umutsuzluk hastalığına düşmemeleri için mutlaka ellerinde bir işi, ileriye dönük de bir umudu ve görevi olması gerektiğini kaydetti. Öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim elde etmek için burada olduklarını vurgulayan Rektör Karakaya, kalite çalışmalarıyla bu amaca hizmet ettiklerini ve öğrencileri de kalite sürecine dahil ederek birlikte kurumu güçlü kılmayı hedeflediklerini belirtti.

Rektör Karakaya: “Ahilik 21.

Dr. Vatan Karakaya, kalitenin sadece mekanik bir tasarım değil, içselleşmiş onurlu bir hayatın adı olduğunu dile getirdi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin hiçbir zaman sadece duvarına asacağı bir kalitenin peşinde olmadığını anlatan Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “2015’ten bu yana yönetim ve tüm personelimiz kalite ile ilgili mutlaka bir eğitim aldı. Çünkü iyileşmenin kaynağı eğitilmektir. Yönetilmek bunu sonucunda çıkan bir organizasyondur.”

Rektör Karakaya: “İyilerin Yanında Olup Kötülerden De Uzaklaşarak Toplumu İnşa Etmeliyiz”

Ahiliği 12. yüzyıldaki bir kalite hareketi olarak değerlendiren Rektör Karakaya, insanın iç dünyasında kendini inşa etmesinin önemli olduğuna değinerek insanın içindeki öğrenme perdesini açmadıkça dünya ile bağ kuramayacağını kaydetti.  Dünyayı tanımanın yolu iç dünyanın dış dünyaya açılmasından geçtiğini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu kapıyı açtıktan sonra biz dışarda sadece nesneleri görürüz.

Demek ki insanın fethi, içindeki bu duyguları tasnif etmesiyle olur. İyilerin yanında olup kötülerden de uzaklaşarak toplumu inşa etmeliyiz. Çünkü toplum iyi ile inşa edilir.”

Rektör Karakaya: “KAP Şartlarını Yerine Getirerek Beş Yıllık Akreditasyon Değerine Sahip Olduğumuzu Göstermemiz Gerekli”

Konuşmasının devamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kalite yolculuğunu da anlatan Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite yolculuğuna ilk adımı 2015 yılında attıklarını ve 2016 yılında tüm süreçleri tamamlayarak Türk Standardlar Enstitüsü (TSE) tarafından Kalite Yönetim Belgesi aldıklarını söyledi. Kalite süreçlerinde her alanda kendini akredite eden bir üniversite olduklarını belirten Rektör Karakaya, bütün iş süreçleri ile birlikte kalite yönetim sistemini özgün olarak tasarladıklarını vurguladı. Kalitedeki özgün tasarım ile Yükseköğretim Kalite Kurulunda (YÖKAK) üniversitemizin örnek gösterildiğini de dile getiren Rektör Karakaya, bu tasarım ile yükseköğretimdeki çok sayıda üniversitede kalite çalışmalarını anlattıklarını söyledi.

yüzyılda Ahilik değeri olarak değerlendiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Çünkü insanı önceleyen, insanın sadece ihtiyaçlarını değil hakikatin üzerinden fikir ve iyileştirme önerileri yapan bir tasarım olduğu için bundan gurur duyuyorum.” dedi. Öğrencileri kendileri için değerli ve bu ülkenin istikbali olarak gören Rektör Karakaya, üniversitemizin kalite çalışmalarındaki başarısı sayesinde öğrencilerin eğitim öğretim sürecindeki bir eksikliği daha gidermiş olmaktan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak Kurumsal Akreditasyon Programında (KAP) yer aldıklarını anlatan Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim için sınav yeni başladı. Bir yıllık süreçte KAP şartlarını yerine getirerek beş yıllık akreditasyon değerine sahip olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Yönetim ile sıkı ilişkiler içinde olmalısınız. Bir yıllık sürede tasarladıklarımızı tüm alanlarda uygulamaya geçeceğiz. Hepimiz büyük bir gayretle çalışarak KAP’tan beş yıllık akreditasyon garantisi ile ayrılmak istiyoruz.Program Genç Kalite Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Okur tarafından Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya çiçek verilmesinin ardından sona erdi..