Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-07-2021 01:03   Güncelleme : 20-07-2021 01:03

Gıda Üretim ve Satış Yerlerini Denetledik…

​Gıda Üretim ve Satış Yerlerini Denetledik… İl Müdürümüz Duran Seçen’in katılımıyla Müdürlüğümüz Gıda Denetim Ekiplerimizle birlikte Kurban Bayramı arefesin de ilimizdeki gıda üretim ve satış yerlerini denetlendi

Gıda Üretim ve Satış Yerlerini Denetledik…

​Gıda Üretim ve Satış Yerlerini Denetledik…

İl Müdürümüz Duran Seçen’in katılımıyla Müdürlüğümüz Gıda Denetim Ekiplerimizle birlikte Kurban Bayramı arefesin de ilimizdeki gıda üretim ve satış yerlerini denetlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen yaptığı açıklamada rutin gıda denetimleri dışında Kurban Bayramı vesilesiyle yapmış olduğumuz gıda denetimleri hakkında bilgiler verdi.

İl Müdürü Duran Seçen “Kurban Bayramı öncesi tüketicilerimizin sofralarında güvenilir gıdaların bulunmasını sağlamak, halkımızın sağlığını koruyabilmek amacıyla; 7 gün 24 saat denetim yapılmaktadır. İlimizde faaliyet gösteren kasaplar, ekmek fırınları, pastaneler, şarküterileri ve üretim yapan yerlerin hijyen denetimleri, vatandaşlarımızın Kurban Bayramı süresince daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda hizmet alabilmesi için denetim ekiplerimiz ile birlikte bende bizzat katılarak yaptık.

Ayrıca Kurban Bayramı nedeni ile dinlenme tesisleri, oteller, et ve et ürünleri, tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerlemeciler, fırınlar, pideci ve unlu mamuller, üretim yerleri, toplu tüketim yerleri ve gıda satış yerleri olmak üzere gıda üretimi ve arzının bulunduğu işletmelerde gıda güvenilirliği ve gıda hijyeni konusunda denetimler yapılmıştır.

Gıda işletmelerini denetleyerek gıdaların güvenilir olmasını sağlamaya çalışırken tüketicilerimizi de bilinçlendirmeye gayret göstermekteyiz. Vatandaşlarımız karşılaştıkları olumsuzlukları Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp İhbar Hattına bildirmelidirler.

Ayrıca ambalajsız, açıkta satılan, üreticisi ve markası belli olmayan firmalara ait ürünleri satın almamalı, ürünlerin son tüketim tarihlerine ve ambalajlarının sağlam olup olmadığına da dikkat etmelidirler.

Vatandaşlarımızın Türkiye’nin her yerinden devletin yetkili birimlerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca oluşturulan Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp İhbar Hattına 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir. Hatta gelen gıdaya ilişkin her türlü şikâyet ve talepler anında değerlendirilmeye alınmakta ve sonuçları internet üzerinden takip edilebilmektedir. Halk sağlığı ve güvenliği noktasında vatandaşlarımızdan gelecek geri bildirimin son derece önemlidir.

Her zaman olduğu gibi Kurban Bayramında da halkımızdan gelebilecek her türlü şikâyet ve taleplerin bizler için çok önemli olduğunu bildirir, vatandaşlarımızın sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güvenli gıdaya ulaşabildiği güzel bir Kurban Bayramı geçirmesini temenni ediyorum.” dedi