Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-08-2021 18:22   Güncelleme : 04-08-2021 18:22

Kırşehir Çörek Otunun Merkezi Olma Yolunda Hızla İlerliyor.

​            İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 yılında Çiçekdağı ve Boztepe ilçelerinde alternatif tarım ürünü olarak KOP’tan (Konya Ovası Projesi) sağlanan  proje kapsamında ekimi yaptırılan çörek otu, alternatif ürün olmaktan çıkıp ilimizin temel ürün çeşidi haline geldi

Kırşehir Çörek Otunun Merkezi Olma Yolunda Hızla İlerliyor.

​            İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 yılında Çiçekdağı ve Boztepe ilçelerinde alternatif tarım ürünü olarak KOP’tan (Konya Ovası Projesi) sağlanan  proje kapsamında ekimi yaptırılan çörek otu, alternatif ürün olmaktan çıkıp ilimizin temel ürün çeşidi haline geldi. İki senede ekim alanı 3.000 dönümden 30.000 dönüme çıkan çörek otu çiftçilerin yüzünü güldürmeye başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen , İl Müdür Yardımcısı Cengiz Karabulak, Çiçekdağı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ragıp Dağ, Çiçekdağı’na bağlı Yalnızagaç Köyünde yapılan çörek otu hasadına katıldı. Hasattan sonra konuşan İl Müdürü Duran Seçen;

 “Alternatif bir tarım ürünü olarak proje kapsamında ekimini yapmış olduğumuz çörek otunun ekim alanının iki senede 10 katına çıkması bizler için büyük mutluluktur. Yapmış olduğumuz işlerin ne kadar doğru olduğunun göstergesi. İnşallah önümüzdeki senelerde de yapacağımız farklı projelerle ilimizde katma değeri yüksek ürünler yetiştirip çiftçimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz. İklim şartları değiştiği, üreticilerimizin zor dönemden geçtiği şu günlerde bizlerde il müdürlüğü olarak boş durmuyor ve gecemizi gündüzümüze katarak ilimiz için, ülkemiz için neler yapabiliriz onu düşünüyoruz” dedi.

            Hasatta konuşan çiftçimiz  ise ” Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün yapmış olduğu proje sayesinde çörek otu ile tanıştık. İlk zamanlar bölgemize yabancı bir ürün olan çörek otunu ekerken tereddüt etsek de 2. Senede bu ürünün ne kadar doğru olduğunu görüp 100 dönüm alana çörek otu ekimi yaptık. Bu sene iklim şartları bizi zorlamasına rağmen dönümünde 60 kg çörek otu alıyoruz. Allah devletimizden razı olsun ” dedi.

            Çörek otu hasadı yapılan çiftçiler, ortalama 50 ile 70 kg arasında ürün aldıklarını ve ürünlerini 20-25 TL arasında sattıklarını söylediler.